1. Rozwód – kiedy go wziąć?
2. Ile czeka się na rozwód?
3. Jak wygląda sprawa rozwodowa?
4. W czym może pomóc prawnik rozwodowy?
5. Orzeczenie rozwodu
6. Rozwód z orzeczeniem o winie stron
7. Rozwód za porozumieniem stron
8. Wyrok rozwodowy
9. Rozwód – co dalej?
a. Zmiana nazwiska
b. Alimenty na małżonka
c. Podział majątku
d. Testament
10. Adwokat rozwód Elbląg
Wraz z podjęciem decyzji o rozwodzie kończy się dla Ciebie pewien etap. Prawdopodobnie towarzyszą Ci więc silne emocje. Pamiętaj jednak, że nie są one najlepszym doradcą. Szczególnie, że w wyroku rozwodowym sąd orzeka nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa. Rozstrzyga też wiele innych kwestii, które będą mieć wpływ na całe Twoje dalsze życie. Musisz więc przeanalizować całą sytuację i odpowiednio przygotować się do rozprawy tak, by możliwie najlepiej zabezpieczyć swoją przyszłość.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy precyzyjnie wskazuje, kiedy sąd orzeknie rozwód. Rozwiązanie małżeństwa jest możliwe, jeśli nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, który jest:
Jeśli natomiast wciąż widzisz szansę na odratowanie małżeństwa, to prawdopodobnie można mówić o zupełnym, ale już nie trwałym rozkładzie pożycia. W takiej sytuacji zamiast od razu decydować się na rozwód, możesz rozważyć separację.
Trudno precyzyjnie odpowiedzieć, ile czasu upłynie od złożenia pozwu do rozwiązania Twojego małżeństwa. Może to być kilka miesięcy, ale i nawet kilka lat. Z pewnością jednak im więcej spraw Ty i Twój małżonek zdołacie rozstrzygnąć polubownie, tym szybciej też zakończy się całe postępowanie. Na długości trwania postępowania znaczenie będą mieć też takie czynniki jak:
Po wniesieniu pozwu i sporządzeniu ewentualnej odpowiedzi na pozew sąd wyznaczy termin pierwszej rozprawy. Początkowo zapozna się ze stanowiskiem Twoim i Twojego małżonka i spróbuje ustalić, jakie są możliwości na szybkie zakończenie sporu. Zapyta także o kwestie dotyczące małoletnich dzieci – gdzie mieszkają, jakie macie z nimi kontakty i jaka jest wasza sytuacja finansowa. Ważnym elementem rozpraw będzie również postępowanie dowodowe – przede wszystkim przesłuchanie świadków czy przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.
Korzystanie z pomocy adwokata nie jest konieczne. Nie bez powodu jednak tak wiele osób się na to decyduje. Przepisy dotyczące prawa rodzinnego czy postępowania cywilnego są skomplikowane, a jednocześnie to właśnie ich znajomość pozwoli Ci maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy.
Prawnik nie tylko zatroszczy się o kwestie formalne. Przedstawi Ci również dostępne rozwiązania, pomoże wybrać najlepsze z nich, a także ustali, jakie argumenty i dowody przygotować, by zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia.
Nie można też zapomnieć, że sprawie rozwodowej towarzyszą naprawdę silne emocje. Rozprawy mogą być dla Ciebie trudne i stresujące. Jeśli jednak masz po swojej stronie prawnika, który czuwa nad ich przebiegiem, zabiera głos w Twoim imieniu, a przede wszystkim wspiera Cię swoją wiedzą i doświadczeniem, poczujesz się znacznie pewniej .
W wyroku rozwodowym sąd może orzekać o winie albo od tego odstąpić. To do Ciebie i Twojego małżonka należy decyzja w tym zakresie. Każde z dwóch rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli zależy Ci na czasie albo nie chcesz dokładać sobie stresu, lepiej gdy odstąpisz od orzekania o winie. Z kolei jeśli istnieje duża szansa, że sąd obarczy wyłączną winą drugą stronę, przysługujące Ci alimenty mogą okazać się warte dodatkowych nerwów i dłuższego czekania na wyrok rozwodowy.
Gdy zdecydujesz się na orzekanie o winie, sąd wyda jedno z 3 możliwych rozstrzygnięć. To właśnie od niego będzie zależeć, czy i na jakich zasadach otrzymasz alimenty.
W przypadku gdy:
Jeśli wybierzecie rozwód bez orzekania o winie (za porozumieniem stron), to sąd w ogóle nie będzie dochodził, które z was odpowiada za rozpad małżeństwa. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzicie sporo czasu i nerwów. Nie oznacza to jednak, że utracisz tym samym prawo do alimentów. Twoja sytuacja będzie taka sama, jak gdyby sąd uznał, że każde z was ponosi odpowiedzialność za rozpad związku. Alimenty otrzymasz więc tylko w razie popadnięcia w niedostatek i tylko przez maksymalnie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.
Wyrok rozwodowy reguluje znacznie więcej spraw niż tylko rozwiązanie dotychczasowego małżeństwa. Z urzędu sąd rozstrzyga takie kwestie jak:
Jedynie na zgodny wniosek Twój i drugiego małżonka nie będzie orzekał o winie oraz o kontaktach z dzieckiem. Możesz też wystąpić o uregulowaniu w wyroku dodatkowych kwestii, takich jak eksmisja Twojego małżonka, podział majątku oraz przysługujące Ci alimenty.
Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego wciąż musisz uporządkować jeszcze kilka spraw związanych z zakończonym małżeństwem.
Zgodnie z art. 59 KRO od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego masz 3 miesiące, by wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Możesz to zrobić, składając oświadczenie przed kierownikiem USC lub konsulem.
Kolejna sprawa to ewentualne alimenty od byłego małżonka. Sąd może uregulować tę kwestię w ramach samego wyroku rozwodowego, ale masz prawo wystąpić o alimenty także w odrębnym postępowaniu, szczególnie, kiedy dopiero po jakimś czasie popadniesz w niedostatek.
W wielu przypadkach przeprowadzenie podziału majątku w ramach samej rozprawy rozwodowej nie będzie możliwe. Wtedy nie pozostanie Ci nic innego, jak uregulować tę kwestię później, w ramach osobnego postępowania. Dokonując podziału majątku, Ty i Twój były małżonek możecie nie tylko ustalić, które przedmioty staną się czyją własnością, ale także rozliczyć ewentualne nakłady.
Nie każda osoba zdaje sobie sprawę, że sam rozwód nie pociąga za sobą nieważności sporządzonego wcześniej testamentu. Oznacza to, że były małżonek wciąż będzie mógł dziedziczyć na podstawie Twojej ostatniej woli. Właśnie dlatego pamiętaj, by po rozwodzie zmienić testament albo go odwołać.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Milena Nowicka prowadzi sprawy rozwodowe na terenie miast takich jak: Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Malbork, Braniewo.
Rozwód nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Odpowiednio się do niego przygotowując, możesz jednak zaoszczędzić sporo nerwów, a przede wszystkim zyskać pewność, że właściwie zabezpieczysz swoją przyszłość. Pamiętaj również, że nie musisz też mierzyć się z tym wszystkim samodzielnie. Możesz skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który wesprze Cię swoją wiedzą, doświadczeniem i wyręczy we wszystkich formalnościach.
Kancelaria: Romulada Traugutta 84/1A, 82-300 Elbląg |
Zadzwoń do nas: |
E-mail: |