2-layers
Blog
Adwokat Milena Nowicka
Przejdź niżej

Jakie dowody w sprawie rozwodowej warto przedstawić i na co zwrócić uwagę?

Spis treści: 

  1. Dowody w sprawie rozwodowej na rozkład pożycia między małżonkami
  2. Dowody w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie – jak udowodnić, że małżeństwo rozpadło się z winy drugiej strony?
  3. Dowody z zeznań świadków
  4. Dowody rzeczowe – zdjęcia, nagrania
  5. Dowody w sprawie alimentów na dziecko
  6. Dowody dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi
  7. Jak ustalić, jakie dowody będą najważniejsze w sprawie rozwodowej?

 

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta, jednak jeśli już ją podejmiesz, musisz zadbać o właściwe przygotowanie do procesu sądowego. Jak? Przede wszystkim zbierając odpowiednie dowody. Na ich podstawie będziesz w stanie wykazać, że doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego, czyli do zerwania trzech podstawowych więzi: uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Aby sąd rzeczywiście orzekł rozwód, musisz udowodnić, że wszystkie te więzi ustały i nie ma szans na ich odbudowanie. Dowody w sprawie rozwodowej pozwolą też ustalić sądowi, z czyjej winy rozpadło się małżeństwo, jak wysokie alimenty powinien przyznać i komu przyznać władzę rodzicielską oraz opiekę nad dziećmi.

 

Dowody w sprawie rozwodowej na rozkład pożycia między małżonkami

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli wykazania, że między Tobą a Twoim mężem lub żoną ustały wszystkie więzi i że ich rozpad jest trwały. Żeby jednak odpowiedzieć na pytanie, co konkretnie mają wykazywać zebrane dowody w sprawie rozwodowej, musisz wiedzieć,  na czym polega ustanie tych trzech więzi:. 

  • Zerwanie więzi emocjonalnej – zaczynacie unikać spędzania wspólnego czasu, nie dzielicie się swoimi uczuciami, przemyśleniami;
  • Zerwanie więzi fizycznej – zaprzestajecie podejmowania współżycia seksualnego;
  • Zerwanie więzi  gospodarczej  – zaczynacie  prowadzić oddzielne budżety, robicie osobne zakupy, a także nie współdziałacie przy wykonywaniu podstawowych obowiązków, które związane są z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

W praktyce najważniejszymi dowodami w tym zakresie będą te, które wykażą, że małżonkowie nie mieszkają już razem. Potwierdzać to mogą dowody z dokumentów prywatnych, np. umowa najmu lokalu mieszkalnego, rachunki za media opłacane przez Ciebie pod nowym adresem czy korespondencja przychodząca na Twój nowy adres.

 

Dowody w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie – jak udowodnić, że małżeństwo rozpadło się z winy drugiej strony?

Duże znaczenie w kontekście materiału dowodowego w sprawie rozwodowej ma też pojęcie winy małżonka. Jeśli jesteś w stanie wykazać, że to wyłącznie Twój mąż czy żona odpowiada za rozpad waszego małżeństwa, możesz w ten sposób zyskać znacznie więcej niż tylko satysfakcję. Słowo klucz to w tym przypadku „alimenty na byłego małżonka”.

Jeśli druga strona jest wyłącznie winna, będzie płacić Ci alimenty na najbardziej korzystnych zasadach – z uwagi na samo pogorszenie się Twojego standardu życia po rozwodzie. A jak udowodnić tę winę? W tym kontekście przydatne będzie kilka kategorii dowodów.

 

Dowody z zeznań świadków

W kwestii orzekania o winie, oprócz dowodu z przesłuchania stron (czyli Ciebie i Twojego męża lub żony), duże znaczenie będą mieć przede wszystkim  dowody z zeznań świadków.

Co dokładnie mają wykazać te dowody, zależy już od argumentów przytoczonych w pozwie lub odpowiedzi na pozew i od Twojej sytuacji rodzinnej. Przyczyną rozwodu może być uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, przemoc, porzucenie, zdrada, w tym zdrada emocjonalna. Bywają jednak i takie powody jak „niezgodność charakterów” – choć w tym przypadku nie ma co liczyć, że sąd stwierdzi wyłączną winę drugiej strony.

A kogo możesz powołać na świadka? Te osoby, których zeznania będą mieć dla sądu znaczenie w kontekście przedstawionych przez Ciebie wniosków. W charakterze świadka mogą występować członkowie najbliższej rodziny, przyjaciele, współpracownicy czy sąsiedzi. Sąd będzie zadawał świadkom pytania dotyczące wspólnego życia codziennego małżonków, ich zachowania, pojawienia się ewentualnych konfliktów czy sytuacji rodzinnej. Przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka, który odpowie na tego typu pytania rzeczowo i szczegółowo, będą stanowiły silny dowód na potwierdzenie Twoich argumentów.

 

Dowody rzeczowe – zdjęcia, nagrania

Dowodami mogą być zdjęcia z portali społecznościowych, opinie psychologiczne, zeznania samych stron, czy nagrania. Pytanie tylko co w sytuacji, kiedy takie nagranie sporządzisz bez zgody i wiedzy Twojego małżonka?

To dość skomplikowany temat, któremu można by było w zasadzie poświęcić cały artykuł. W największym skrócie możemy jednak przyjąć, że nawet nagrania uzyskane bez wiedzy i zgody rozmówcy nie będą automatycznie odrzucane przez sąd. W każdej takiej sprawie sąd będzie więc analizował okoliczności danego przypadku i decydował, czy taki dowód może dopuścić w sprawie. Inaczej sytuacja wygląda w kontekście tych materiałów, które zostały uzyskane w wyniku przestępstwa przewidzianego w art. 267 Kodeksu karnego. Taki dowód w sprawie rozwodowej będzie już niedopuszczalny.

 

Dowody w sprawie alimentów na dziecko

Przy ustalaniu wysokości alimentów na dziecko sąd bierze pod uwagę dwie kwestie: uzasadnione potrzeby małoletniego oraz sytuację zarobkową i majątkową rodzica, który będzie płacił alimenty. Właśnie dlatego to na tych kwestiach muszą skupiać się przedstawione przez Ciebie dowody.

Wśród dokumentów powinny znaleźć się m.in. deklaracje podatkowe, świadectwo pracy, zaświadczenie o zarobkach, rachunki, umowę o pracę, oraz ewentualnie orzeczenie o niepełnosprawności. 

Drugą kwestią są wspomniane już „uzasadnione potrzeby” małoletniego, czyli inaczej mówiąc,  zapotrzebowanie finansowe pozwalające zapewnić mu godne życie, odpowiednie do wieku, stanu zdrowia i sytuacji życiowej.

Możesz więc przedstawić dowody, z których będzie wynikać, jakie są koszty utrzymania, edukacji, zajęć dodatkowych czy rozrywki i wypoczynku. Sąd orzeknie wtedy o wysokości alimentów adekwatnie do uzasadnionych potrzeb danej osoby, a także do możliwości finansowych strony, która ma je regularnie dostarczać.

 

Dowody dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi

Jeśli chcesz, by sąd przyznał Ci pełną władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi, w tym kontekście też musisz przygotować odpowiednie dowody. Sąd weźmie pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka i jego prawidłowy rozwój. Właśnie dlatego z Twojej perspektywy najważniejsze będzie wykazanie, że jesteś w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki bytowe, emocjonalne i społeczne, a także, że właśnie takie rozstrzygnięcie jest najlepsze dla małoletniego.

Możesz pokazać, że aktywnie uczestniczysz w życiu dziecka – bierzesz udział w zebraniach szkolnych, zajęciach dodatkowych, czy zabierasz je na wizyty lekarskie. Wszystkie te elementy będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu władzy rodzicielskiej.

Ważnym dowodem w sprawie o władzę rodzicielską i ustalenie kontaktów z dzieckiem może być także wywiad środowiskowy. Wprawdzie sąd nie ma obowiązku zarządzenia, żeby taki wywiad został przeprowadzony. W praktyce jednak często podejmuje taką decyzję. W ten sposób może bowiem ocenić, w jakich warunkach żyją i wychowują się dzieci.

Drugi równie ważny dowód to ten z opinii OZSS (opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów), który pozwoli ustalić kompetencje rodziców, więź emocjonalną łączącą rodziców i dzieci, a przede wszystkim ocenić, jakie rozstrzygnięcie będzie najlepsze dla dobra dziecka. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, żeby dobrze przygotować się zarówno do spotkania z OZSS, jak i do wywiadu środowiskowego.

 

Jak ustalić, jakie dowody będą najważniejsze w sprawie rozwodowej?

To jakie dowody w takim razie musisz przygotować w swojej sprawie rozwodowej? Niestety odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Wszystko zależy bowiem od tego:

  • Co chcesz wykazać przed sądem oraz
  • Jakie masz w tym zakresie możliwości (jakie dowody jesteś w stanie zgromadzić).

Jest to tym bardziej ważne, że ciężar dowodu spoczywa na Tobie. Oznacza to, że musisz przekonać sąd do swojego stanowiska. Jeśli materiał dowodowy okaże się niewystarczający, sąd nie uwzględni Twoich żądań.

Ze względu na złożoność spraw rozwodowych i ich znaczenie dla Twojej przyszłości, warto więc w tym zakresie skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że taki adwokat prowadził już wiele tego rodzaju spraw i z doświadczenia będzie wiedział, jakie dowody warto przedstawić. Upewni się też, że w pozwie zgłaszasz wszystkie ważne dla Ciebie żądania i wytłumaczy Ci, jak będzie przebiegał np. wywiad środowiskowy czy przesłuchanie w charakterze strony. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje szanse na to, że sąd wyda wyrok zgodny z Twoimi oczekiwaniami, ale także, że cała sprawa będzie kosztować Cię mniej nerwów.

dowody-w-sprawie-rozwodowej
Wstecz

Kancelaria:

Romulada Traugutta 84/1A, 82-300 Elbląg

Zadzwoń do nas:

535 05 03 00

E-mail:

m.nowicka@adwokat.elblag.pl