Samo orzeczenie rozwodu przez sąd to jeszcze nie wszystko – wciąż musisz uporządkować kilka spraw związanych z zakończonym małżeństwem. Do tych najważniejszych z pewnością należy podział majątku po rozwodzie. Jak go przeprowadzić? Ile trwa takie postępowanie? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.
Żeby dało się przeprowadzić podział majątku, konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, musicie mieć ustanowioną wspólność majątkową. Bez niej majątek wspólny w ogóle nie istnieje, a tym samym – nie ma czego dzielić.
Po drugie, konieczne jest wystąpienie sytuacji, która spowoduje, że taka wspólność majątkowa ustanie. Najbardziej oczywisty przykład to orzeczenie rozwodu przez sąd i właśnie na nim skupimy się w tym tekście. Warto jednak dodać, że powodów ustania wspólności majątkowej jest znacznie więcej. Równie dobrze może dojść do niej m.in. z uwagi na orzeczenie separacji przez sąd albo śmierć któregoś z was.
Skoro podział majątku wspólnego po rozwodzie odnosi się tylko do małżeńskiej wspólności majątkowej, to warto wytłumaczyć, na czym ona polega.
Cofnijmy się więc na chwilę w czasie. Zanim zostaliście mężem i żoną każde z was miało jedynie swój majątek osobisty. Był on jego wyłączną własnością. Tym samym wszystkie zarobione przez Ciebie pieniądze, kupione nieruchomości i otrzymane darowizny należały wyłącznie do Ciebie.
W momencie ślubu sytuacja mogła się jednak zmienić. Mieliście do wyboru albo ustanowić rozdzielność majątkową, albo nie podejmować żadnych działań i wtedy obowiązywałby was ustrój przewidziany w ustawie – właśnie wspólność majątkowa.
Niektóre pary na tym etapie postanawiają maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy. Zamiast więc w przyszłości zastanawiać się, jak uniknąć podziału majątku i czy taki podział majątku po rozwodzie w ogóle jest konieczny, od razu ustanawiają rozdzielność majątkową. Dzięki temu oszczędzają sobie wielu problemów w przyszłości. Często zresztą nie jest to wyraz braku zaufania, ale ochrony wspólnych interesów – np. gdy jeden z małżonków prowadzi ryzykowny biznes.
Większość małżeństw jednak albo nie zdaje sobie sprawy, że ma możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej, albo też z różnych względów nie chce tego robić. Nie oznacza to jednak, że od tej pory wszystko będzie wspólne.
I tak będą istnieć w sumie aż 3 masy majątkowe:
Majątek wspólny to przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej. Co wchodzi w jego skład, a które elementy mimo wszystko trafiają do waszych majątków osobistych – tę kwestię precyzyjnie regulują przepisy.
Warto jednak dodać, że zarówno przed rozpoczęciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania możecie zawrzeć małżeńską umowę majątkową i na jej podstawie ustalić, że:
O ile nie zawarliście małżeńskiej umowy majątkowej inaczej regulującej tę kwestię, to w skład majątku wspólnego będzie wchodzić:
Majątek osobisty obejmuje natomiast:
Jak wiesz już z poprzednich akapitów, możesz zdecydować się na rozdzielność majątkową już w trakcie trwania małżeństwa.
Oznacza to, że równie dobrze możecie nadal być szczęśliwym małżeństwem, nie planować rozstania, ale z różnych względów uznać, że lepiej ustanowić rozdzielność majątkową. W takiej sytuacji zawarlibyście specjalną umowę przed notariuszem albo uregulowali tę kwestię przed sądem.
Musielibyście jednak jeszcze ustalić, jak podzielić dorobek, który dotychczas wchodził w skład majątku wspólnego. Tym samym przeprowadzilibyście podział majątku bez brania rozwodu.
To jednak nie wszystko. Jeśli planujecie zakończyć wasze małżeństwo, ale zakładacie, że postępowanie będzie długo trwało, możecie podzielić majątek wspólny jeszcze przed orzeczeniem rozwodu przez sąd. Macie przy tym dwie możliwości – zrobić to w formie umownej (o ile jesteście w pełni zgodni co do podziału majątku) albo w ramach osobnego postępowania przed sądem.
Jak już zostało wspomniane w poprzednich akapitach, podział majątku po rozwodzie możesz przeprowadzić na drodze sądowej albo w formie umowy.
Istnieją przy tym 3 sposoby podziału waszego dorobku:
Podział majątku wspólnego po rozwodzie zdecydowanie najszybciej przeprowadzisz, jeśli zrobisz to poprzez umowę. Teoretycznie może mieć ona dowolną formę. Jeśli jednak w skład waszego majątku wspólnego wchodzi nieruchomość albo przedsiębiorstwo – co ma miejsce w wielu przypadkach – nie obejdzie się bez wizyty u notariusza.
Co ważne, umowny podział majątku po rozwodzie jest dopuszczalny tylko, jeśli pozostajecie całkowicie zgodni co do przeprowadzenia podziału, sposobu, w jaki się to odbędzie, a także co do składu majątku wspólnego i co do jego wartości. Niestety wielu byłych małżonków nie jest w stanie spełnić wszystkich tych wymogów i w takiej sytuacji musicie skorzystać z drogi sądowej.
Jeśli nie porozumiecie się co do wszystkich wyżej wymienionych kwestii, pozostaje wam sądowa sprawa o podział majątku po rozwodzie. Oczywiście pod warunkiem, że nie wystąpisz o przeprowadzenie podziału majątku wcześniej – w ramach samej sprawy rozwodowej.
Zakładając jednak, ze tak się nie stało, któreś z was musi złożyć wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie i wskazać w nim przede wszystkim:
Warto też dodać, że podział majątku po rozwodzie będzie pociągał za sobą inne koszty w zależności od tego, czy do wniosku dołączycie zgodny projekt podziału majątku, czy wszystkie ustalenia zamierzasz pozostawić sądowi.
W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że im więcej kwestii uzgodnicie, tym krótsza będzie sprawa o podział majątku po rozwodzie i tym mniejsze opłaty za sobą pociągnie.
W ramach postępowania sądowego możesz nie tylko domagać się podziału majątku, ale także ustalenia nierównych podziałów w majątku wspólnym oraz zwrotu nakładów, wydatków i innych świadczeń na rzecz majątku wspólnego.
Warto też dodać, że możecie domagać się nie tylko podziału majątku, ale także wnosić o:
Jak widzisz, podział majątku po rozwodzie to złożony temat. Wiele zależy od tego, jak do tej pory wyglądała wasza sytuacja majątkowa w małżeństwie, na ile jesteście w stanie się porozumieć i w jaki sposób chcecie przeprowadzić podział. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu podziału, wartości majątku albo możliwości ustanowienia nierównych udziałów, warto skorzystać z pomocy prawnika.
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat podziału majątku po rozwodzie?
Brak podziału majątku po rozwodzie a dziedziczenie – jak to wygląda w praktyce?
Brak podziału majątku po rozwodzie nie jest przeszkodą do dziedziczenia. W takim przypadku co do zasady dotychczasowy majątek wspólny ulega podziałowi na dwie równe części i tylko udział zmarłego podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy mogą jednak wystąpić o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym – na przykład z uwagi na fakt, że zmarły samodzielnie ponosił wszystkie koszty utrzymania wspólnej nieruchomości.
Podział majątku po rozwodzie – przepisy
Kwestię podziału majątku po rozwodzie regulują przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, a pod względem formalności, takich jak właściwości sądu, sposób sporządzenia wniosku i przeprowadzenia sprawy o podział majątku – Kodeks Postępowania Cywilnego.
Brak podziału majątku po rozwodzie – kiedy to możliwe?
Jeśli Ty i Twój małżonek mieliście ustanowioną rozdzielność majątkową, to każde z was miało tylko swój majątek osobisty. Tym samym nie dysponujecie majątkiem wspólnym, a więc przeprowadzanie sprawy o podział majątku po rozwodzie nie jest konieczne.
Czy podział majątku po rozwodzie jest konieczny?
Podział majątku po rozwodzie nie będzie potrzebny, jeśli w trakcie trwania małżeństwa obowiązywała was rozdzielność majątkową. Natomiast, jeśli nawet mieliście majątek wspólny, nie musicie przeprowadzać podziału przed sądem – możecie zrobić to polubownie, w formie umowy, o ile jesteście zgodni w tej kwestii.
Czy sprzedaż nieruchomości po rozwodzie bez podziału majątku jest możliwa?
Nie musicie przeprowadzać sądowego podziału majątku wspólnego, by zbyć wspólny dom, działkę czy mieszkanie. W takiej sytuacji, działając zgodnie jako współwłaściciele, przeprowadzicie sprzedaż nieruchomości po rozwodzie bez podziału majątku wspólnego i podzielicie się między sobą pieniędzmi otrzymanymi z tego tytułu.
Kto ma prawo do domu po rozwodzie?
Jeśli któreś z was kupiło dom jeszcze przed ślubem, to zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie należy on tylko do tej osoby. Z kolei jeśli nieruchomość kupiliście razem (a tym samym wchodzi w skład waszego majątku wspólnego) – możecie dojść do porozumienia co do tego, kto zatrzyma dom albo pozostawić tę decyzję sądowi. W takiej sytuacji zwykle przyznaje się dom na własność jednej osobie z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka.
Kancelaria: Romulada Traugutta 84/1A, 82-300 Elbląg |
Zadzwoń do nas: |
E-mail: |